V300LT20C
Varistors 300V
product image
V300LT20C Picture
SeekIC No. : 00703643 Detail
V300LT20C: Varistors 300V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V300LT20C
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 405 V
Voltage Rating AC : 300 V Clamping Voltage : 775 V
Diameter : 14 mm Peak Surge Current : 6 KA
Capacitance : 400 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Mounting : Radial Packaging : Reel
Description
Surge Energy Rating :
Product : MOV
Clamping Voltage : 775 V
Diameter : 14 mm
Mounting : Radial
Voltage Rating AC : 300 V
Capacitance : 400 pF
Peak Surge Current : 6 KA
Voltage Rating DC : 405 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationV300LT20C
Maximum AC Volts300Vrms
Maximum DC Volts-
Current-Surge5kA
Package / CaseDisc 20mm
Varistor Voltage517V