V320MTCX
Bus Transceivers Transceiver 8Bit Universal Bus
product image
V320MTCX Picture
SeekIC No. : 00417940 Detail
V320MTCX: Bus Transceivers Transceiver 8Bit Universal Bus
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V320MTCX
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Logic Type : BiCMOS Logic Family : V320
Number of Channels per Chip : 8 Output Type : 3-State
High Level Output Current : - 32 mA Low Level Output Current : 64 mA
Propagation Delay Time : 17 ns Supply Voltage - Max : 5.5 V
Supply Voltage - Min : 4.5 V Maximum Operating Temperature : + 85 C
Package / Case : TSSOP-24 Packaging : Reel
Description
Input Level :
Output Level :
Number of Channels per Chip : 8
Output Type : 3-State
Supply Voltage - Max : 5.5 V
Packaging : Reel
Package / Case : TSSOP-24
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Supply Voltage - Min : 4.5 V
High Level Output Current : - 32 mA
Low Level Output Current : 64 mA
Logic Type : BiCMOS
Propagation Delay Time : 17 ns
Logic Family : V320
Parameters:
Technical/Catalog InformationV320MTCX
VendorFairchild Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Number of Drivers/Receivers8/8
TypeTransceiver
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V