V360RA16
Varistors 230V 4500A 550pF
product image
V360RA16 Picture
SeekIC No. : 00702907 Detail
V360RA16: Varistors 230V 4500A 550pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V360RA16
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 300 V
Voltage Rating AC : 230 V Clamping Voltage : 595 V
Diameter : 16 mm Peak Surge Current : 4.5 KA
Capacitance : 550 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Mounting : Radial Packaging : Bulk
Description
Surge Energy Rating :
Voltage Rating DC : 300 V
Voltage Rating AC : 230 V
Packaging : Bulk
Product : MOV
Peak Surge Current : 4.5 KA
Mounting : Radial
Clamping Voltage : 595 V
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Capacitance : 550 pF
Diameter : 16 mm
Parameters:
Technical/Catalog InformationV360RA16
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts230VAC
Maximum DC Volts300VDC
Current-Surge4.5kA
Package / CaseRadial
Varistor Voltage360V