V385LA40B
Varistors 385V 700pF
product image
V385LA40B Picture
SeekIC No. : 00703772 Detail
V385LA40B: Varistors 385V 700pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V385LA40B
Mfg:
Littelfuse
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 505 V
Voltage Rating AC : 385 V Clamping Voltage : 1.025 KV
Diameter : 20 mm Peak Surge Current : 6.5 KA
Capacitance : 700 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Mounting : Radial Packaging : Bulk
Description
Surge Energy Rating :
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Product : MOV
Mounting : Radial
Diameter : 20 mm
Voltage Rating DC : 505 V
Voltage Rating AC : 385 V
Clamping Voltage : 1.025 KV
Peak Surge Current : 6.5 KA
Capacitance : 700 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationV385LA40B
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts385Vrms
Maximum DC Volts505VDC
Current-Surge6.5kA
Package / CaseDisc 20mm
Varistor Voltage682V