V385LC7P
Varistors 385V 60pF
product image
V385LC7P Picture
SeekIC No. : 00703959 Detail
V385LC7P: Varistors 385V 60pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V385LC7P
Mfg:
Littelfuse
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 505 V
Voltage Rating AC : 385 V Clamping Voltage : 1.025 KV
Diameter : 7 mm Peak Surge Current : 1.2 KA
Capacitance : 60 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Mounting : Radial Packaging : Bulk
Description
Surge Energy Rating :
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Product : MOV
Mounting : Radial
Voltage Rating DC : 505 V
Voltage Rating AC : 385 V
Clamping Voltage : 1.025 KV
Diameter : 7 mm
Peak Surge Current : 1.2 KA
Capacitance : 60 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationV385LC7P
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts385Vrms
Maximum DC Volts505VDC
Current-Surge1.2kA
Package / CaseDisc 7mm
Varistor Voltage682V