V390CH8T
Varistors 250V 500A 90pF
product image
V390CH8T Picture
SeekIC No. : 00700488 Detail
V390CH8T: Varistors 250V 500A 90pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V390CH8T
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Voltage Rating DC : 330 V Voltage Rating AC : 250 V
Clamping Voltage : 650 V Peak Surge Current : 500 A
Surge Energy Rating : 21 J Capacitance : 90 pF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Packaging : Reel
Description
Product :
Diameter :
Mounting :
Packaging : Reel
Voltage Rating AC : 250 V
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Peak Surge Current : 500 A
Capacitance : 90 pF
Clamping Voltage : 650 V
Surge Energy Rating : 21 J
Voltage Rating DC : 330 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationV390CH8T
VendorLittelfuse Inc (VA)
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts250Vrms
Maximum DC Volts330VDC
Current-Surge250A
Package / Case0402 (1005 metric)
Varistor Voltage390V