V40120C-E3/4W
Schottky (Diodes & Rectifiers) 40 Amp 120 Volt Dual TrenchMOS
product image
V40120C-E3/4W Picture
SeekIC No. : 00185628 Detail
V40120C-E3/4W: Schottky (Diodes & Rectifiers) 40 Amp 120 Volt Dual TrenchMOS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V40120C-E3/4W
Mfg:
Vishay Semiconductors
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : Schottky Rectifiers Peak Reverse Voltage : 120 V
Forward Continuous Current : 40 A Max Surge Current : 250 A
Configuration : Dual Common Cathode Forward Voltage Drop : 0.88 V at 20 A
Maximum Reverse Leakage Current : 500 uA Operating Temperature Range : - 40 C to + 150 C
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-220AB
Packaging : Tube
Description
Recovery Time :
Maximum Power Dissipation :
Mounting Style : Through Hole
Product : Schottky Rectifiers
Operating Temperature Range : - 40 C to + 150 C
Packaging : Tube
Maximum Reverse Leakage Current : 500 uA
Peak Reverse Voltage : 120 V
Package / Case : TO-220AB
Max Surge Current : 250 A
Forward Continuous Current : 40 A
Configuration : Dual Common Cathode
Forward Voltage Drop : 0.88 V at 20 A