V420LA20A
Varistors 420V 300pF
product image
V420LA20A Picture
SeekIC No. : 00704110 Detail
V420LA20A: Varistors 420V 300pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V420LA20A
Mfg:
Littelfuse
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 560 V
Voltage Rating AC : 420 V Clamping Voltage : 1.12 KV
Diameter : 14 mm Peak Surge Current : 4.5 KA
Surge Energy Rating : 90 J Capacitance : 300 pF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C Mounting : Radial
Packaging : Bulk
Description
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Product : MOV
Diameter : 14 mm
Peak Surge Current : 4.5 KA
Mounting : Radial
Voltage Rating DC : 560 V
Voltage Rating AC : 420 V
Clamping Voltage : 1.12 KV
Surge Energy Rating : 90 J
Capacitance : 300 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationV420LA20A
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts420Vrms
Maximum DC Volts560VDC
Current-Surge4.5kA
Package / CaseDisc 14mm
Varistor Voltage748V