V420LS20AP
Varistors 420V 300pF
product image
V420LS20AP Picture
SeekIC No. : 00704240 Detail
V420LS20AP: Varistors 420V 300pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V420LS20AP
Mfg:
Littelfuse
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 560 V
Voltage Rating AC : 420 V Clamping Voltage : 1.12 KV
Diameter : 14 mm Peak Surge Current : 4.5 KA
Capacitance : 300 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Mounting : Radial Packaging : Reel
Description
Surge Energy Rating :
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Reel
Product : MOV
Diameter : 14 mm
Peak Surge Current : 4.5 KA
Mounting : Radial
Voltage Rating DC : 560 V
Voltage Rating AC : 420 V
Clamping Voltage : 1.12 KV
Capacitance : 300 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationV420LS20AP
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts420Vrms
Maximum DC Volts560VDC
Current-Surge4.5kA
Package / CaseDisc 14mm
Varistor Voltage748V