V421BA60
Varistors 420V 70kA 6000pF
product image
V421BA60 Picture
SeekIC No. : 00700441 Detail
V421BA60: Varistors 420V 70kA 6000pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V421BA60
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Voltage Rating DC : 560 V Voltage Rating AC : 420 V
Clamping Voltage : 1.06 KV Peak Surge Current : 70 KA
Surge Energy Rating : 1500 J Capacitance : 6000 pF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C Mounting : SMD/SMT
Packaging : Bulk
Description
Product :
Diameter :
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Mounting : SMD/SMT
Voltage Rating DC : 560 V
Voltage Rating AC : 420 V
Peak Surge Current : 70 KA
Capacitance : 6000 pF
Clamping Voltage : 1.06 KV
Surge Energy Rating : 1500 J
Parameters:
Technical/Catalog InformationV421BA60
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts420VAC
Maximum DC Volts560VDC
Current-Surge70kA
Package / CaseChassis Mount
Varistor Voltage680V