V551HA40
Varistors INDUSTRIAL VARISTOR HIGH ENERGY PCB USE
product image
V551HA40 Picture
SeekIC No. : 00703706 Detail
V551HA40: Varistors INDUSTRIAL VARISTOR HIGH ENERGY PCB USE
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V551HA40
  • Qty
  • 0~95
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 710 V
Voltage Rating AC : 550 V Clamping Voltage : 1.43 KV
Diameter : 42.5 mm Peak Surge Current : 40 KA
Capacitance : 2390 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Mounting : SMD/SMT Packaging : Bulk
Description
Surge Energy Rating :
Peak Surge Current : 40 KA
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Mounting : SMD/SMT
Product : MOV
Voltage Rating AC : 550 V
Diameter : 42.5 mm
Voltage Rating DC : 710 V
Clamping Voltage : 1.43 KV
Capacitance : 2390 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationV551HA40
Maximum AC Volts550Vrms
Maximum DC Volts710VDC
Current-Surge40kA
Package / CaseDisc 40mm with Screw Mounting
Varistor Voltage949V