V56ZA20P
Varistors 2kA 10000pF
product image
V56ZA20P Picture
SeekIC No. : 00699987 Detail
V56ZA20P: Varistors 2kA 10000pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V56ZA20P
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 45 V
Voltage Rating AC : 35 V Clamping Voltage : 110 V
Diameter : 20 mm Peak Surge Current : 2 KA
Surge Energy Rating : 30 J Capacitance : 10000 pF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C Mounting : Radial
Packaging : Bulk
Description
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Product : MOV
Mounting : Radial
Clamping Voltage : 110 V
Diameter : 20 mm
Voltage Rating DC : 45 V
Voltage Rating AC : 35 V
Surge Energy Rating : 30 J
Capacitance : 10000 pF
Peak Surge Current : 2 KA
Parameters:
Technical/Catalog InformationV56ZA20P
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts35Vrms
Maximum DC Volts45VDC
Current-Surge2kA
Package / CaseDisc 20mm
Varistor Voltage56V