V571HA40
Varistors 910V 40kA 2200pF
product image
V571HA40 Picture
SeekIC No. : 00703803 Detail
V571HA40: Varistors 910V 40kA 2200pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V571HA40
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~95
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 730 V
Voltage Rating AC : 575 V Clamping Voltage : 1.48 KV
Diameter : 40 mm Peak Surge Current : 40 KA
Surge Energy Rating : 770 J Capacitance : 2200 pF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C Mounting : SMD/SMT
Packaging : Bulk
Description
Peak Surge Current : 40 KA
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Mounting : SMD/SMT
Product : MOV
Voltage Rating AC : 575 V
Capacitance : 2200 pF
Diameter : 40 mm
Voltage Rating DC : 730 V
Clamping Voltage : 1.48 KV
Surge Energy Rating : 770 J
Parameters:
Technical/Catalog InformationV571HA40
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts575VAC
Maximum DC Volts730VDC
Current-Surge40kA
Package / CaseDisc 40mm with Screw Mounting
Varistor Voltage910V