V575LC40AP
Varistors 575V 220pF
product image
V575LC40AP Picture
SeekIC No. : 00703962 Detail
V575LC40AP: Varistors 575V 220pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V575LC40AP
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 730 V
Voltage Rating AC : 575 V Clamping Voltage : 1.5 KV
Diameter : 14 mm Peak Surge Current : 4.5 KA
Capacitance : 220 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Product : MOV
Diameter : 14 mm
Peak Surge Current : 4.5 KA
Mounting : Radial
Clamping Voltage : 1.5 KV
Capacitance : 220 pF
Voltage Rating AC : 575 V
Voltage Rating DC : 730 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationV575LC40AP
Maximum AC Volts575Vrms
Maximum DC Volts730VDC
Current-Surge4.5kA
Package / CaseDisc 14mm
Varistor Voltage1000V (1kV)