V625LA80BP
Varistors 425pF
product image
V625LA80BP Picture
SeekIC No. : 00700122 Detail
V625LA80BP: Varistors 425pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V625LA80BP
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 825 V
Voltage Rating AC : 625 V Clamping Voltage : 1.65 KV
Diameter : 20 mm Peak Surge Current : 6.5 KA
Capacitance : 425 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Mounting : Radial Packaging : Bulk
Description
Surge Energy Rating :
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Product : MOV
Mounting : Radial
Diameter : 20 mm
Voltage Rating DC : 825 V
Voltage Rating AC : 625 V
Peak Surge Current : 6.5 KA
Capacitance : 425 pF
Clamping Voltage : 1.65 KV
Features:
• Energy Absorption Capability (WTM) . . .. . . . . . . . . . . . . . . . . Up to 360J
• Wide Operating Voltage Range VM(AC)RMS . . . . . . . . . . . . .  130V to 1000V
• No Derating Up to 85oC Ambient
• Available in Tape and Reel or Bulk Pack
Specifications
Continuous:
Steady State Applied Voltage:
Transients:
Peak Pulse Current (ITM)
Single Pulse Energy Range
Temperature Coefficient (V) of Clamping Voltage (VC) at Specified Test Current . . ... . <0.01  %/
     (Dielectric must withstand indicated DC voltage for one minute per MIL-STD 202, Method 301)
Description
The V625LA80BP Series varistors are available in four model sizes: 7mm, 10mm, 14mm and 20mm; and have a VM(AC)RMS voltage range from 130V to 1000V, and an energy absorption capability up to 360J. Some LA series model numbers are available with clamping voltage selections, designated by a model number suffix of either A or B. The "A" selection is the standard model; the "B" selection provides a lower clamping voltage.
See V625LA80BP Series Device Ratings and Specifications table for part number and brand information.
Parameters:
Technical/Catalog InformationV625LA80BP
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts625Vrms
Maximum DC Volts825VDC
Current-Surge6.5kA
Package / CaseDisc 20mm
Varistor Voltage1100V (1.1kV)