V68ZA20P
Varistors 2kA 10000pF
product image
V68ZA20P Picture
SeekIC No. : 00699621 Detail
V68ZA20P: Varistors 2kA 10000pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V68ZA20P
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : MOV Voltage Rating DC : 56 V
Voltage Rating AC : 40 V Clamping Voltage : 135 V
Diameter : 20 mm Peak Surge Current : 2 KA
Surge Energy Rating : 33 J Capacitance : 10000 pF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C Mounting : Radial
Packaging : Bulk
Description
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Product : MOV
Mounting : Radial
Voltage Rating DC : 56 V
Voltage Rating AC : 40 V
Diameter : 20 mm
Clamping Voltage : 135 V
Capacitance : 10000 pF
Peak Surge Current : 2 KA
Surge Energy Rating : 33 J
Parameters:
Technical/Catalog InformationV68ZA20P
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts40Vrms
Maximum DC Volts56VDC
Current-Surge2kA
Package / CaseDisc 20mm
Varistor Voltage68V