V751BA60
Varistors 1200V 70kA 3500pF
product image
V751BA60 Picture
SeekIC No. : 00700475 Detail
V751BA60: Varistors 1200V 70kA 3500pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V751BA60
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Voltage Rating DC : 970 V Voltage Rating AC : 750 V
Clamping Voltage : 1.88 KV Peak Surge Current : 70 KA
Surge Energy Rating : 2600 J Capacitance : 3500 pF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C Mounting : SMD/SMT
Packaging : Bulk
Description
Product :
Diameter :
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Packaging : Bulk
Mounting : SMD/SMT
Voltage Rating DC : 970 V
Voltage Rating AC : 750 V
Peak Surge Current : 70 KA
Clamping Voltage : 1.88 KV
Surge Energy Rating : 2600 J
Capacitance : 3500 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationV751BA60
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Maximum AC Volts750VAC
Maximum DC Volts970VDC
Current-Surge70kA
Package / CaseChassis Mount
Varistor Voltage1200V (1.2kV)