V7803-500-SMT
CONVERT DC/DC REG 3.3V 500MA SMD
product image
V7803-500-SMT Picture
SeekIC No. : 003716685 Detail
V7803-500-SMT: CONVERT DC/DC REG 3.3V 500MA SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V7803-500-SMT
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: V-Infinity V78XX-500-SMT Manufacturer: CUI Inc
Type: Linear Regulator Replacement Number of Outputs: 1
Voltage - Input (Min): 4.5V Voltage - Input (Max): 28V
Voltage - Output 1: 3.3V Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: - Current - Output (Max): 500mA
Power (Watts) - Manufacture Series: 1.65W Voltage - Isolation: *
Features: * Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 10-SMD Module (6 Leads) Size / Dimension: 0.60" L x 0.34" W x 0.28" H (15.2mm x 8.6mm x 7.1mm)
Package / Case : TCSP-48 Packaging: Cut Tape (CT)Alternate Packaging
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Description
Manufacturer: CUI Inc
Number of Outputs: 1
Voltage - Input (Min): 4.5V
Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: -
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Cut Tape (CT)Alternate Packaging
Voltage - Output 1: 3.3V
Series: V-Infinity V78XX-500-SMT
Type: Linear Regulator Replacement
Voltage - Input (Max): 28V
Current - Output (Max): 500mA
Voltage - Isolation: *
Features: *
Package / Case: 10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension: 0.60" L x 0.34" W x 0.28" H (15.2mm x 8.6mm x 7.1mm)
Efficiency: 90%
Power (Watts) - Manufacture Series: 1.65W
Parameters:
Technical/Catalog InformationV7803-500-SMT
VendorCUI Inc (VA)
CategoryPower Supplies
Voltage - Input4.5 ~ 28V
Output3.3V
Power (Watts)1.65W
Number of Outputs1
1st Output3.3 VDC @ 500mA