V7AH-12F1800
CONV DC/DC 12A 1.8V OUT VERT MNT
product image
V7AH-12F1800 Picture
SeekIC No. : 003654590 Detail
V7AH-12F1800: CONV DC/DC 12A 1.8V OUT VERT MNT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V7AH-12F1800
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: V7AH Manufacturer: Bel Fuse Inc
Type: Non-Isolated (POL) Number of Outputs: 1
Voltage - Input (Min): 3V Voltage - Input (Max): 5.5V
Voltage - Output 1: 1.8V Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: - Current - Output (Max): 12A
Supply Voltage - Max : 3.6 V Power (Watts) - Manufacture Series: 21W
Voltage - Isolation: - Features: With Remote On/Off and UVLO
Mounting Type: Through Hole Package / Case: 5-SIP Module
Size / Dimension: 0.70" L x 0.31" W x 0.65" H (17.8mm x 7.9mm x 16.5mm) Packaging: Tube
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Description
Number of Outputs: 1
Voltage - Input (Max): 5.5V
Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: -
Voltage - Input (Min): 3V
Type: Non-Isolated (POL)
Voltage - Isolation: -
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Tube
Efficiency: 87%
Package / Case: 5-SIP Module
Power (Watts) - Manufacture Series: 21W
Current - Output (Max): 12A
Features: With Remote On/Off and UVLO
Voltage - Output 1: 1.8V
Manufacturer: Bel Fuse Inc
Size / Dimension: 0.70" L x 0.31" W x 0.65" H (17.8mm x 7.9mm x 16.5mm)
Series: V7AH
Parameters:
Technical/Catalog InformationV7AH-12F1800
VendorBel Fuse Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input3 ~ 5.5VDC
Output1.8V
Power (Watts)21.6W
Number of Outputs1
1st Output1.8 VDC @ 12A