V7NB-30A180
Features: • High efficiency means less power dissipation• Remote on/off• 2-Wire Remote sense• Optional 5 bit voltage programming schemes o Intel VRM 9.x compatible 1.1V to 1.85V o Motorola compatible 1.0V to 1.68V• Adaptive voltage positioningDescriptionThe V7NB-30A18...
product image
V7NB-30A180 Picture
SeekIC No. : 004540331 Detail
V7NB-30A180: Features: • High efficiency means less power dissipation• Remote on/off• 2-Wire Remote sense• Optional 5 bit voltage programming schemes o Intel VRM 9.x compatible 1.1V to 1....
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V7NB-30A180
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• High efficiency means less power dissipation
• Remote on/off
• 2-Wire Remote sense
• Optional 5 bit voltage programming schemes
    o Intel VRM 9.x compatible 1.1V to 1.85V
    o Motorola compatible 1.0V to 1.68V
• Adaptive voltage positioning
Description
The V7NB-30A180 Series are non-isolated step down DC/DC converters providing up to 30A of output current and designed to be compatible to the Intel VRM 9.0 / 9.1 VID codes. Standard features include remote on/off, over current protection, remote sense and a power good signal. V7NB-30A180 also makes use of adaptive positioning to improve transient response performance. These products are specifically design to power a wide variety of high performance microprocessors but may be used almost anywhere low-voltage silicon is being employed and a nominal 12V source is available. Typical applications include file servers, work stations and other computing applications.