V7PC-10AT5S
product image
V7PC-10AT5S Picture
SeekIC No. : 004540348 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
V7PC-10AT5S
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• Non-Isolated
• Remote On/Off
• High Efficiency
• Under-voltage Lockout (UVLO)
• High Power Density
• OCP/SCP
• Low Cost
• Remote Sense
Specifications
Parameter
Min
Typ
Max
Input Voltage (continuous)
-0.3V
15V
Output Enable Terminal Voltage
-0.3V
15V
Ambient Temperature
0°C
70°C
Storage Temperature
-40°C
100°C
Description
The V7PC-10AT5S is a non-isolated step down DC/DC converter that operates from a nominal 12V source. This converter is designed specifically to provide bus termination voltages in applications such as DDR (double data rate) memory where the bus termination voltage must closely track the I/O bus voltage. The converter accepts a reference input and uses this to program its output voltage to 50% of the reference. The unit is packaged in an industry-standard single-in-line footprint and provides a maximum 10A output. Standard features include remote on/off, input under-voltage lockout, over current protection and remote sense.