VASD1-S24-D15-DIP
CONVERTER DC/DC +/-15V OUT 1W
product image
VASD1-S24-D15-DIP Picture
SeekIC No. : 003716626 Detail
VASD1-S24-D15-DIP: CONVERTER DC/DC +/-15V OUT 1W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VASD1-S24-D15-DIP
Quick Details
Series: V-Infinity VASD1-DIP Manufacturer: CUI Inc
Type: Isolated Number of Outputs: 2
Voltage - Input (Min): 21.6V Package / Case : QFN-16, 4 x 4
Voltage - Input (Max): 26.4V Voltage - Output 1: 15V
Voltage - Output 2: -15V Voltage - Output 3: -
Current - Output (Max): 33mA, 33mA Power (Watts) - Manufacture Series: 1W
Voltage - Isolation: 1kV (1000V) Features: -
Mounting Type: Through Hole Package / Case: 14-DIP Module (300 mil, 6 Leads)
Size / Dimension: 0.79" L x 0.39" W x 0.28" H (20.1mm x 9.9mm x 7.2mm) Packaging: -
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Voltage - Output 3: -
Power (Watts) - Manufacture Series: 1W
Voltage - Isolation: 1kV (1000V)
Features: -
Voltage - Input (Min): 21.6V
Voltage - Input (Max): 26.4V
Voltage - Output 1: 15V
Number of Outputs: 2
Voltage - Output 2: -15V
Current - Output (Max): 33mA, 33mA
Mounting Type: Through Hole
Efficiency: 80%
Packaging: -
Series: V-Infinity VASD1-DIP
Package / Case: 14-DIP Module (300 mil, 6 Leads)
Size / Dimension: 0.79" L x 0.39" W x 0.28" H (20.1mm x 9.9mm x 7.2mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationVASD1-S24-D15-DIP
VendorCUI Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input21.6 ~ 26.4V
Output±15V
Power (Watts)1W
Number of Outputs2
1st Output15 VDC @ 33mA
2nd Output-15 VDC @ 33mA