VAT1-S5-D15-SMT
CONVERTER DC/DC +/-15V OUT 1W
product image
VAT1-S5-D15-SMT Picture
SeekIC No. : 003804766 Detail
VAT1-S5-D15-SMT: CONVERTER DC/DC +/-15V OUT 1W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VAT1-S5-D15-SMT
Type: Isolated Number of Outputs: 2
Package / Case : TQFP-64 Voltage - Input (Min): 4.5V
Voltage - Input (Max): 5.5V Voltage - Output 1: 15V
Voltage - Output 2: -15V Voltage - Output 3: -
Current - Output (Max): 33mA, 33mA Power (Watts) - Manufacture Series: 1W
Voltage - Isolation: 1kV (1000V) Features: -
Mounting Type: Surface Mount Package / Case: 10-DIP Module
Size / Dimension: 0.60" L x 0.30" W x 0.25" H (15.2mm x 7.6mm x 6.4mm) Packaging: Cut Tape (CT)Alternate Packaging
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Type: Isolated
Voltage - Input (Min): 4.5V
Voltage - Input (Max): 5.5V
Voltage - Output 3: -
Power (Watts) - Manufacture Series: 1W
Voltage - Isolation: 1kV (1000V)
Features: -
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Cut Tape (CT)Alternate Packaging
Efficiency: 79%
Voltage - Output 1: 15V
Package / Case: 10-DIP Module
Size / Dimension: 0.60" L x 0.30" W x 0.25" H (15.2mm x 7.6mm x 6.4mm)
Voltage - Output 2: -15V
Current - Output (Max): 33mA, 33mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationVAT1-S5-D15-SMT
VendorCUI Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input4.5 ~ 5.5V
Output±15V
Power (Watts)1W
Number of Outputs2
1st Output15 VDC @ 33mA
2nd Output-15 VDC @ 33mA