VAWQ12-Q48-S5
CONVERTER DC/DC 5V 2400MA 12W
product image
VAWQ12-Q48-S5 Picture
SeekIC No. : 003804727 Detail
VAWQ12-Q48-S5: CONVERTER DC/DC 5V 2400MA 12W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VAWQ12-Q48-S5
Quick Details
Series: V-Infinity VAWQ12 Manufacturer: CUI Inc
Type: Isolated Number of Outputs: 1
Voltage - Input (Min): 18V Voltage - Input (Max): 75V
Voltage - Output 1: 5V Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: - Current - Output (Max): 2.4A
Supply Voltage - Max : 3.6 V Power (Watts) - Manufacture Series: 12W
Voltage - Isolation: 1.5kV (1500V) Features: -
Mounting Type: Through Hole Package / Case: 24-DIP Module
Size / Dimension: 1.26" L x 0.79" W x 0.41" H (32.0mm x 20.1mm x 10.4mm) Packaging: Tube
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Description
Manufacturer: CUI Inc
Type: Isolated
Number of Outputs: 1
Voltage - Output 1: 5V
Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: -
Features: -
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Tube
Voltage - Input (Min): 18V
Power (Watts) - Manufacture Series: 12W
Efficiency: 87%
Voltage - Isolation: 1.5kV (1500V)
Current - Output (Max): 2.4A
Package / Case: 24-DIP Module
Voltage - Input (Max): 75V
Series: V-Infinity VAWQ12
Size / Dimension: 1.26" L x 0.79" W x 0.41" H (32.0mm x 20.1mm x 10.4mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationVAWQ12-Q48-S5
VendorCUI Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input18 ~ 75VDC
Output5V
Power (Watts)12W
Number of Outputs1
1st Output5 VDC @ 2.4A