VAWQ3-Q24-D12H
CONVERTER DC/DC DUAL12V 125MA 3W
product image
VAWQ3-Q24-D12H Picture
SeekIC No. : 003804728 Detail
VAWQ3-Q24-D12H: CONVERTER DC/DC DUAL12V 125MA 3W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VAWQ3-Q24-D12H
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: V-Infinity VAWQ3 Manufacturer: CUI Inc
Type: Isolated Number of Outputs: 2
Package / Case : TQFP-64 Voltage - Input (Min): 9V
Voltage - Input (Max): 36V Voltage - Output 1: 12V
Voltage - Output 2: -12V Voltage - Output 3: -
Current - Output (Max): 125mA, 125mA Power (Watts) - Manufacture Series: 3W
Voltage - Isolation: 3kV (3000V) Features: -
Mounting Type: Through Hole Package / Case: 24-DIP Module (15 Leads)
Size / Dimension: 1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm) Packaging: Tube
Operating Temperature: -25°C ~ 71°C
Description
Manufacturer: CUI Inc
Type: Isolated
Voltage - Output 3: -
Features: -
Efficiency: 72%
Voltage - Output 1: 12V
Number of Outputs: 2
Voltage - Output 2: -12V
Power (Watts) - Manufacture Series: 3W
Mounting Type: Through Hole
Voltage - Isolation: 3kV (3000V)
Packaging: Tube
Voltage - Input (Max): 36V
Voltage - Input (Min): 9V
Series: V-Infinity VAWQ3
Package / Case: 24-DIP Module (15 Leads)
Size / Dimension: 1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Current - Output (Max): 125mA, 125mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationVAWQ3-Q24-D12H
VendorCUI Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input9 ~ 36VDC
Output±12V
Power (Watts)3W
Number of Outputs2
1st Output12 VDC @ 125mA
2nd Output-12 VDC @ 125mA