VAWQ3-Q48-S12H
CONVERTER DC/DC 12V 250MA 3W
product image
VAWQ3-Q48-S12H Picture
SeekIC No. : 003716643 Detail
VAWQ3-Q48-S12H: CONVERTER DC/DC 12V 250MA 3W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VAWQ3-Q48-S12H
Type: Isolated Number of Outputs: 1
Voltage - Input (Min): 18V Package / Case : QFN-16, 4 x 4
Voltage - Input (Max): 72V Voltage - Output 1: 12V
Voltage - Output 2: - Voltage - Output 3: -
Current - Output (Max): 250mA Power (Watts) - Manufacture Series: 3W
Voltage - Isolation: 3kV (3000V) Features: -
Mounting Type: Through Hole Package / Case: 24-DIP Module (15 Leads)
Size / Dimension: 1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm) Packaging: Tube
Operating Temperature: -25°C ~ 71°C
Type: Isolated
Number of Outputs: 1
Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: -
Features: -
Voltage - Output 1: 12V
Power (Watts) - Manufacture Series: 3W
Mounting Type: Through Hole
Efficiency: 80%
Voltage - Isolation: 3kV (3000V)
Packaging: Tube
Voltage - Input (Min): 18V
Current - Output (Max): 250mA
Voltage - Input (Max): 72V
Series: V-Infinity VAWQ3
Package / Case: 24-DIP Module (15 Leads)
Size / Dimension: 1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationVAWQ3-Q48-S12H
VendorCUI Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input18 ~ 72VDC
Output12V
Power (Watts)3W
Number of Outputs1
1st Output12 VDC @ 250mA