VAWQ6-Q24-S12H
CONVERTER DC/DC 12V 470MA 5.6W
product image
VAWQ6-Q24-S12H Picture
SeekIC No. : 003804804 Detail
VAWQ6-Q24-S12H: CONVERTER DC/DC 12V 470MA 5.6W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VAWQ6-Q24-S12H
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: V-Infinity VAWQ6 Manufacturer: CUI Inc
Type: Isolated Number of Outputs: 1
Package / Case : QFN-16, 4 x 4 Voltage - Input (Min): 9V
Voltage - Input (Max): 36V Voltage - Output 1: 12V
Voltage - Output 2: - Voltage - Output 3: -
Current - Output (Max): 470mA Power (Watts) - Manufacture Series: 6W
Voltage - Isolation: 3kV (3000V) Features: -
Mounting Type: Through Hole Package / Case: 24-DIP Module (15 Leads)
Size / Dimension: 1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm) Packaging: Tube
Operating Temperature: -25°C ~ 71°C
Description
Manufacturer: CUI Inc
Type: Isolated
Number of Outputs: 1
Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: -
Features: -
Voltage - Output 1: 12V
Mounting Type: Through Hole
Efficiency: 80%
Voltage - Isolation: 3kV (3000V)
Power (Watts) - Manufacture Series: 6W
Packaging: Tube
Voltage - Input (Max): 36V
Voltage - Input (Min): 9V
Package / Case: 24-DIP Module (15 Leads)
Size / Dimension: 1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Series: V-Infinity VAWQ6
Current - Output (Max): 470mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationVAWQ6-Q24-S12H
VendorCUI Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input9 ~ 36VDC
Output12V
Power (Watts)5.6W
Number of Outputs1
1st Output12 VDC @ 470mA