VAWQ6-Q24-S3R3H
CONVERTER DC/DC 3.3V 1A 3.3W
product image
VAWQ6-Q24-S3R3H Picture
SeekIC No. : 003804806 Detail
VAWQ6-Q24-S3R3H: CONVERTER DC/DC 3.3V 1A 3.3W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VAWQ6-Q24-S3R3H
Type: Isolated Number of Outputs: 1
Package / Case : TQFP-64 Voltage - Input (Min): 9V
Voltage - Input (Max): 36V Voltage - Output 1: 3.3V
Voltage - Output 2: - Voltage - Output 3: -
Current - Output (Max): 1A Power (Watts) - Manufacture Series: 6W
Voltage - Isolation: 3kV (3000V) Features: -
Mounting Type: Through Hole Package / Case: 24-DIP Module (15 Leads)
Size / Dimension: 1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm) Packaging: Tube
Operating Temperature: -25°C ~ 71°C
Features: -
Voltage - Output 1: 3.3V
Efficiency: 72%
Mounting Type: Through Hole
Voltage - Isolation: 3kV (3000V)
Power (Watts) - Manufacture Series: 6W
Current - Output (Max): 1A
Packaging: Tube
Voltage - Input (Max): 36V
Voltage - Input (Min): 9V
Package / Case: 24-DIP Module (15 Leads)
Size / Dimension: 1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Series: V-Infinity VAWQ6
Parameters:
Technical/Catalog InformationVAWQ6-Q24-S3R3H
VendorCUI Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input9 ~ 36VDC
Output3.3V
Power (Watts)3.3W
Number of Outputs1
1st Output3.3 VDC @ 1A