VB30120S
product image
VB30120S Picture
SeekIC No. : 004540607 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VB30120S
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• Trench MOS Schottky technology
• Low forward voltage drop, low power losses
• High efficiency operation
• Meets MSL level 1, per J-STD-020, LF maximum peak of 245 °C (for TO-263AB package)
• Solder dip 260 °C, 40 s (for TO-220AB, ITO-220AB and TO-262AA package)
Application
Specifications
PARAMETER SYMBOL V30120S VF30120S VB30120S VI30120S UNIT
Maximum repetitive peak reverse voltage VRRM 120 V
Maximum average forward rectified current (Fig. 1) IF(AV) 30 A
Peak forward surge current 8.3 ms single half sine-wave
superimposed on rated load per diode
IFSM 300 A
Isolation voltage (ITO-220AB only)
from terminal to heatsink t = 1 min
VAC 1500 V