VBED15-D12-D12-1
CONVERTER DC/DC +/-12V OUT 15W
product image
VBED15-D12-D12-1 Picture
SeekIC No. : 003683540 Detail
VBED15-D12-D12-1: CONVERTER DC/DC +/-12V OUT 15W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VBED15-D12-D12-1
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: V-Infinity VBED15 Manufacturer: CUI Inc
Type: Isolated Number of Outputs: 2
Interface Type : Serial Voltage - Input (Min): 9V
Voltage - Input (Max): 18V Voltage - Output 1: 12V
Voltage - Output 2: -12V Voltage - Output 3: -
Current - Output (Max): 625mA, 625mA Power (Watts) - Manufacture Series: 15W
Voltage - Isolation: 500V Features: -
Mounting Type: Through Hole Package / Case: 6-DIP Module
Size / Dimension: 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm) Packaging: -
Operating Temperature: -25°C ~ 71°C
Description
Manufacturer: CUI Inc
Type: Isolated
Voltage - Output 3: -
Features: -
Voltage - Output 1: 12V
Number of Outputs: 2
Voltage - Output 2: -12V
Mounting Type: Through Hole
Packaging: -
Efficiency: 83%
Voltage - Input (Max): 18V
Power (Watts) - Manufacture Series: 15W
Package / Case: 6-DIP Module
Voltage - Input (Min): 9V
Series: V-Infinity VBED15
Voltage - Isolation: 500V
Size / Dimension: 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Current - Output (Max): 625mA, 625mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationVBED15-D12-D12-1
VendorCUI Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input9 ~ 18VDC
Output±12V
Power (Watts)15W
Number of Outputs2
1st Output12 VDC @ 625mA
2nd Output-12 VDC @ 625mA