VBO105-16NO7
Bridge Rectifiers 105 Amps 1600V
product image
VBO105-16NO7 Picture
SeekIC No. : 00134205 Detail
VBO105-16NO7: Bridge Rectifiers 105 Amps 1600V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VBO105-16NO7
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Single Phase Bridge Peak Reverse Voltage : 1600 V
Max Surge Current : 1500 A Forward Voltage Drop : 1.6 V
Maximum Reverse Leakage Current : 300 uA Maximum Operating Temperature : + 150 C
Length : 67 mm Width : 50 mm
Height : 31 mm Mounting Style : Screw
Package / Case : PWS-C Packaging : Bulk
Description
Maximum RMS Reverse Voltage :
Forward Continuous Current :
Power Dissipation :
Product : Single Phase Bridge
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Bulk
Peak Reverse Voltage : 1600 V
Forward Voltage Drop : 1.6 V
Mounting Style : Screw
Max Surge Current : 1500 A
Maximum Reverse Leakage Current : 300 uA
Length : 67 mm
Width : 50 mm
Height : 31 mm
Package / Case : PWS-C
Parameters:
Technical/Catalog InformationVBO105-16NO7
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Single Phase
Package / CasePWS-C
PackagingBulk
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - DC Forward (If)107A
Voltage - Peak Reverse (Max)1600V