VBO160-12NO7
Bridge Rectifiers SGL PHS RECTIFIER BR 160A, 1200V
product image
VBO160-12NO7 Picture
SeekIC No. : 00134500 Detail
VBO160-12NO7: Bridge Rectifiers SGL PHS RECTIFIER BR 160A, 1200V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VBO160-12NO7
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Single Phase Bridge Peak Reverse Voltage : 1200 V
Max Surge Current : 2800 A Forward Voltage Drop : 1.43 V
Maximum Reverse Leakage Current : 300 uA Maximum Operating Temperature : + 150 C
Length : 94 mm Width : 54 mm
Height : 30 mm Mounting Style : Screw
Package / Case : PWS-E-1 Packaging : Box
Description
Maximum RMS Reverse Voltage :
Forward Continuous Current :
Power Dissipation :
Product : Single Phase Bridge
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Length : 94 mm
Height : 30 mm
Mounting Style : Screw
Peak Reverse Voltage : 1200 V
Maximum Reverse Leakage Current : 300 uA
Packaging : Box
Max Surge Current : 2800 A
Forward Voltage Drop : 1.43 V
Width : 54 mm
Package / Case : PWS-E-1
Parameters:
Technical/Catalog InformationVBO160-12NO7
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Single Phase
Package / CaseScrew Mount
PackagingBulk
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - DC Forward (If)174A
Voltage - Peak Reverse (Max)1200V