VBO21-12NO7
Bridge Rectifiers 21 Amps 1200V
product image
VBO21-12NO7 Picture
SeekIC No. : 00133782 Detail
VBO21-12NO7: Bridge Rectifiers 21 Amps 1200V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VBO21-12NO7
Quick Details
Product : Single Phase Bridge Peak Reverse Voltage : 1200 V
Max Surge Current : 100 A Forward Voltage Drop : 1.12 V
Maximum Reverse Leakage Current : 300 uA Maximum Operating Temperature : + 150 C
Length : 47 mm Width : 30.3 mm
Height : 9 mm Mounting Style : Through Hole
Package / Case : ECO-PAC 1 Packaging : Bulk
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Bulk
Peak Reverse Voltage : 1200 V
Maximum Reverse Leakage Current : 300 uA
Length : 47 mm
Width : 30.3 mm
Height : 9 mm
Package / Case : ECO-PAC 1
Max Surge Current : 100 A
Forward Voltage Drop : 1.12 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationVBO21-12NO7
Diode Type Single Phase
Package / CaseECO-PAC2
PackagingBulk
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - DC Forward (If)21A
Voltage - Peak Reverse (Max)1200V