VBO22-18NO8
Bridge Rectifiers 22 Amps 1800V
product image
VBO22-18NO8 Picture
SeekIC No. : 00134446 Detail
VBO22-18NO8: Bridge Rectifiers 22 Amps 1800V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VBO22-18NO8
Quick Details
Product : Single Phase Bridge Peak Reverse Voltage : 1800 V
Max Surge Current : 380 A Forward Voltage Drop : 2.2 V
Maximum Reverse Leakage Current : 300 uA Maximum Operating Temperature : + 150 C
Length : 28.5 mm Width : 28.5 mm
Height : 10 mm Mounting Style : Screw
Mounting Style : Screw
Length : 28.5 mm
Width : 28.5 mm
Height : 10 mm
Maximum Reverse Leakage Current : 300 uA
Package / Case : FO-B-B
Peak Reverse Voltage : 1800 V
Forward Voltage Drop : 2.2 V
Max Surge Current : 380 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationVBO22-18NO8
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - DC Forward (If)17A
Voltage - Peak Reverse (Max)1800V