VBO40-12NO6
Bridge Rectifiers 40 Amps 1200V
product image
VBO40-12NO6 Picture
SeekIC No. : 00133858 Detail
VBO40-12NO6: Bridge Rectifiers 40 Amps 1200V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VBO40-12NO6
Quick Details
Product : Single Phase Bridge Peak Reverse Voltage : 1200 V
Max Surge Current : 300 A Forward Voltage Drop : 1.15 V
Maximum Reverse Leakage Current : 300 uA Maximum Operating Temperature : + 150 C
Length : 38.3 mm Width : 25.07 mm
Height : 9.6 mm Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOT-227B Packaging : Tube
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Max Surge Current : 300 A
Mounting Style : SMD/SMT
Peak Reverse Voltage : 1200 V
Forward Voltage Drop : 1.15 V
Maximum Reverse Leakage Current : 300 uA
Length : 38.3 mm
Width : 25.07 mm
Height : 9.6 mm
Package / Case : SOT-227B
Parameters:
Technical/Catalog InformationVBO40-12NO6
Diode Type Single Phase
Package / CaseSOT-227B miniBLOC
PackagingTube
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - DC Forward (If)40A
Voltage - Peak Reverse (Max)1200V