VBO50-18NO7
Bridge Rectifiers 50 Amps 1800V
product image
VBO50-18NO7 Picture
SeekIC No. : 00134351 Detail
VBO50-18NO7: Bridge Rectifiers 50 Amps 1800V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VBO50-18NO7
Quick Details
Product : Single Phase Bridge Peak Reverse Voltage : 1800 V
Max Surge Current : 750 A Forward Voltage Drop : 1.6 V
Maximum Reverse Leakage Current : 300 uA Maximum Operating Temperature : + 150 C
Length : 55 mm Width : 45 mm
Height : 24 mm Mounting Style : Screw
Packaging : Bulk
Forward Voltage Drop : 1.6 V
Mounting Style : Screw
Maximum Reverse Leakage Current : 300 uA
Max Surge Current : 750 A
Peak Reverse Voltage : 1800 V
Length : 55 mm
Width : 45 mm
Height : 24 mm
Package / Case : PWS-A
Parameters:
Technical/Catalog InformationVBO50-18NO7
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - DC Forward (If)50A
Voltage - Peak Reverse (Max)1800V