VBO52-08NO7
Bridge Rectifiers 52 Amps 800V
product image
VBO52-08NO7 Picture
SeekIC No. : 00133251 Detail
VBO52-08NO7: Bridge Rectifiers 52 Amps 800V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VBO52-08NO7
Quick Details
Product : Single Phase Bridge Peak Reverse Voltage : 800 V
Max Surge Current : 550 A Forward Voltage Drop : 1.8 V
Maximum Reverse Leakage Current : 300 uA Maximum Operating Temperature : + 150 C
Length : 72 mm Width : 42 mm
Height : 30 mm Mounting Style : Screw
Package / Case : PWS-D Packaging : Bulk
Product : Single Phase Bridge
Max Surge Current : 550 A
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Peak Reverse Voltage : 800 V
Packaging : Bulk
Height : 30 mm
Mounting Style : Screw
Maximum Reverse Leakage Current : 300 uA
Forward Voltage Drop : 1.8 V
Length : 72 mm
Width : 42 mm
Package / Case : PWS-D
Parameters:
Technical/Catalog InformationVBO52-08NO7
Diode Type Single Phase
Package / CasePWS-D
PackagingBulk
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - DC Forward (If)52A
Voltage - Peak Reverse (Max)800V