VBO54-08NO7
Bridge Rectifiers 54 Amps 800V
product image
VBO54-08NO7 Picture
SeekIC No. : 00133829 Detail
VBO54-08NO7: Bridge Rectifiers 54 Amps 800V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VBO54-08NO7
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Single Phase Bridge Peak Reverse Voltage : 800 V
Max Surge Current : 300 A Forward Voltage Drop : 1.46 V
Maximum Reverse Leakage Current : 500 uA Maximum Operating Temperature : + 150 C
Length : 47 mm Width : 30.3 mm
Height : 9 mm Mounting Style : Through Hole
Package / Case : ECO-PAC 1 Packaging : Bulk
Description
Maximum RMS Reverse Voltage :
Forward Continuous Current :
Power Dissipation :
Product : Single Phase Bridge
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : Through Hole
Peak Reverse Voltage : 800 V
Max Surge Current : 300 A
Packaging : Bulk
Length : 47 mm
Width : 30.3 mm
Height : 9 mm
Package / Case : ECO-PAC 1
Forward Voltage Drop : 1.46 V
Maximum Reverse Leakage Current : 500 uA
Parameters:
Technical/Catalog InformationVBO54-08NO7
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Single Phase
Package / CaseECO-PAC1
PackagingBulk
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - DC Forward (If)54A
Voltage - Peak Reverse (Max)800V