VBO55-12NO7
DIODE BRIDGE 1200V 55A FO-T-A
product image
VBO55-12NO7 Picture
SeekIC No. : 003424463 Detail
VBO55-12NO7: DIODE BRIDGE 1200V 55A FO-T-A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VBO55-12NO7
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Manufacturer: IXYS
Voltage - Peak Reverse (Max): 1200V Current - DC Forward (If): 55A
Diode Type: Single Phase Speed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr): - Mounting Type: Chassis Mount
Package / Case : TO-236AB Package / Case: FO-T-A
Packaging: Bulk
Description
Series: -
Diode Type: Single Phase
Speed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr): -
Packaging: Bulk
Mounting Type: Chassis Mount
Voltage - Peak Reverse (Max): 1200V
Manufacturer: IXYS
Package / Case: FO-T-A
Supplier Device Package: FO-T-A
Current - DC Forward (If): 55A
Parameters:
Technical/Catalog InformationVBO55-12NO7
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Single Phase
Package / CaseFO-T-A
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - DC Forward (If)55A