VBO72-12NO7
Bridge Rectifiers 72 Amps 1200V
product image
VBO72-12NO7 Picture
SeekIC No. : 00134236 Detail
VBO72-12NO7: Bridge Rectifiers 72 Amps 1200V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VBO72-12NO7
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Single Phase Bridge Peak Reverse Voltage : 1200 V
Max Surge Current : 750 A Forward Voltage Drop : 1.6 V
Maximum Reverse Leakage Current : 300 uA Maximum Operating Temperature : + 150 C
Length : 72 mm Width : 42 mm
Height : 30 mm Mounting Style : Screw
Package / Case : PWS-D Packaging : Bulk
Description
Maximum RMS Reverse Voltage :
Forward Continuous Current :
Power Dissipation :
Product : Single Phase Bridge
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Bulk
Forward Voltage Drop : 1.6 V
Height : 30 mm
Mounting Style : Screw
Peak Reverse Voltage : 1200 V
Maximum Reverse Leakage Current : 300 uA
Max Surge Current : 750 A
Length : 72 mm
Width : 42 mm
Package / Case : PWS-D
Parameters:
Technical/Catalog InformationVBO72-12NO7
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Single Phase
Package / CasePWS-D
PackagingBulk
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - DC Forward (If)72A
Voltage - Peak Reverse (Max)1200V