VBO72-18NO7
Bridge Rectifiers 72 Amps 1800V
product image
VBO72-18NO7 Picture
SeekIC No. : 00134347 Detail
VBO72-18NO7: Bridge Rectifiers 72 Amps 1800V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VBO72-18NO7
Quick Details
Product : Single Phase Bridge Peak Reverse Voltage : 1800 V
Max Surge Current : 750 A Forward Voltage Drop : 1.6 V
Maximum Reverse Leakage Current : 300 uA Maximum Operating Temperature : + 150 C
Length : 72 mm Width : 42 mm
Height : 30 mm Mounting Style : Screw
Packaging : Bulk
Forward Voltage Drop : 1.6 V
Height : 30 mm
Mounting Style : Screw
Maximum Reverse Leakage Current : 300 uA
Max Surge Current : 750 A
Length : 72 mm
Width : 42 mm
Package / Case : PWS-D
Peak Reverse Voltage : 1800 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationVBO72-18NO7
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - DC Forward (If)72A
Voltage - Peak Reverse (Max)1800V