VBSD1-S24-S3.3-SIP
CONVERTER DC/DC 3.3V OUT 1W
product image
VBSD1-S24-S3.3-SIP Picture
SeekIC No. : 003804801 Detail
VBSD1-S24-S3.3-SIP: CONVERTER DC/DC 3.3V OUT 1W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VBSD1-S24-S3.3-SIP
Quick Details
Series: V-Infinity VBSD1-SIP Manufacturer: CUI Inc
Type: Isolated Number of Outputs: 1
Voltage - Input (Min): 21.6V Package / Case : TSSOP-32
Voltage - Input (Max): 26.4V Voltage - Output 1: 3.3V
Voltage - Output 2: - Voltage - Output 3: -
Current - Output (Max): 300mA Power (Watts) - Manufacture Series: 1W
Voltage - Isolation: 1kV (1000V) Features: -
Mounting Type: Through Hole Package / Case: 4-SIP Module
Size / Dimension: 0.46" L x 0.23" W x 0.39" H (11.7mm x 6.0mm x 10.0mm) Packaging: -
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Voltage - Output 3: -
Power (Watts) - Manufacture Series: 1W
Voltage - Isolation: 1kV (1000V)
Features: -
Voltage - Output 1: 3.3V
Current - Output (Max): 300mA
Voltage - Input (Min): 21.6V
Voltage - Input (Max): 26.4V
Efficiency: 76%
Mounting Type: Through Hole
Series: V-Infinity VBSD1-SIP
Package / Case: 4-SIP Module
Size / Dimension: 0.46" L x 0.23" W x 0.39" H (11.7mm x 6.0mm x 10.0mm)
Packaging: -
Parameters:
Technical/Catalog InformationVBSD1-S24-S3.3-SIP
VendorCUI Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input21.6 ~ 26.4V
Output3.3V
Power (Watts)1W
Number of Outputs1
1st Output3.3 VDC @ 300mA