VBSD1-S5-S15-DIP
CONVERTER DC/DC 15V OUT 1W
product image
VBSD1-S5-S15-DIP Picture
SeekIC No. : 003804774 Detail
VBSD1-S5-S15-DIP: CONVERTER DC/DC 15V OUT 1W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VBSD1-S5-S15-DIP
Quick Details
Series: V-Infinity VBSD1-DIP Manufacturer: CUI Inc
Type: Isolated Number of Outputs: 1
Voltage - Input (Min): 4.5V Package / Case : QFN-16, 4 x 4
Voltage - Input (Max): 5.5V Voltage - Output 1: 15V
Voltage - Output 2: - Voltage - Output 3: -
Current - Output (Max): 67mA Power (Watts) - Manufacture Series: 1W
Voltage - Isolation: 1kV (1000V) Features: -
Mounting Type: Through Hole Package / Case: 7-DIP Module
Size / Dimension: 0.50" L x 0.39" W x 0.30" H (12.8mm x 10.0mm x 7.7mm) Packaging: -
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Number of Outputs: 1
Voltage - Input (Min): 4.5V
Voltage - Input (Max): 5.5V
Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: -
Power (Watts) - Manufacture Series: 1W
Voltage - Isolation: 1kV (1000V)
Features: -
Voltage - Output 1: 15V
Current - Output (Max): 67mA
Mounting Type: Through Hole
Efficiency: 80%
Packaging: -
Series: V-Infinity VBSD1-DIP
Package / Case: 7-DIP Module
Size / Dimension: 0.50" L x 0.39" W x 0.30" H (12.8mm x 10.0mm x 7.7mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationVBSD1-S5-S15-DIP
VendorCUI Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input4.5 ~ 5.5V
Output15V
Power (Watts)1W
Number of Outputs1
1st Output15 VDC @ 67mA