VBSD1-S5-S3.3-DIP
CONVERTER DC/DC 3.3V OUT 1W
product image
VBSD1-S5-S3.3-DIP Picture
SeekIC No. : 003804776 Detail
VBSD1-S5-S3.3-DIP: CONVERTER DC/DC 3.3V OUT 1W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VBSD1-S5-S3.3-DIP
Quick Details
Series: V-Infinity VBSD1-DIP Manufacturer: CUI Inc
Type: Isolated Number of Outputs: 1
Voltage - Input (Min): 4.5V Package / Case : TQFP-64
Voltage - Input (Max): 5.5V Voltage - Output 1: 3.3V
Voltage - Output 2: - Voltage - Output 3: -
Current - Output (Max): 300mA Power (Watts) - Manufacture Series: 1W
Voltage - Isolation: 1kV (1000V) Features: -
Mounting Type: Through Hole Package / Case: 7-DIP Module
Size / Dimension: 0.50" L x 0.39" W x 0.30" H (12.8mm x 10.0mm x 7.7mm) Packaging: -
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Number of Outputs: 1
Voltage - Input (Min): 4.5V
Voltage - Input (Max): 5.5V
Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: -
Power (Watts) - Manufacture Series: 1W
Voltage - Isolation: 1kV (1000V)
Features: -
Voltage - Output 1: 3.3V
Current - Output (Max): 300mA
Efficiency: 72%
Mounting Type: Through Hole
Packaging: -
Series: V-Infinity VBSD1-DIP
Package / Case: 7-DIP Module
Size / Dimension: 0.50" L x 0.39" W x 0.30" H (12.8mm x 10.0mm x 7.7mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationVBSD1-S5-S3.3-DIP
VendorCUI Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input4.5 ~ 5.5V
Output3.3V
Power (Watts)1W
Number of Outputs1
1st Output3.3 VDC @ 300mA