VBT10200C-E3/4W
DIODE SCHOTTKY 200V 10A TO263AB
product image
VBT10200C-E3/4W Picture
SeekIC No. : 003426832 Detail
VBT10200C-E3/4W: DIODE SCHOTTKY 200V 10A TO263AB
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VBT10200C-E3/4W
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: TMBS® Manufacturer: Vishay General Semiconductor
Gain : 15 dB Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.6V @ 5A
Current - Reverse Leakage @ Vr: 150µA @ 200V Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 5A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 200V Reverse Recovery Time (trr): -
Diode Type: Schottky Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Supplier Device Package: TO-263AB
Description
Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode
Mounting Type: Surface Mount
Diode Type: Schottky
Manufacturer: Vishay General Semiconductor
Reverse Recovery Time (trr): -
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 200V
Package / Case: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging: Tube
Series: TMBS®
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 5A
Supplier Device Package: TO-263AB
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.6V @ 5A
Current - Reverse Leakage @ Vr: 150µA @ 200V