VC121048H101RP
Varistors 48v 1.2 Joules
product image
VC121048H101RP Picture
SeekIC No. : 00701645 Detail
VC121048H101RP: Varistors 48v 1.2 Joules
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VC121048H101RP
Mfg:
AVX
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Product : MLV Voltage Rating DC : 48 V
Voltage Rating AC : 34 V Clamping Voltage : 100 V
Peak Surge Current : 220 A Surge Energy Rating : 1.2 J
Capacitance : 500 pF Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Mounting : SMD/SMT Packaging : Reel
Description
Diameter :
Product : MLV
Mounting : SMD/SMT
Packaging : Reel
Voltage Rating DC : 48 V
Voltage Rating AC : 34 V
Clamping Voltage : 100 V
Surge Energy Rating : 1.2 J
Capacitance : 500 pF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Peak Surge Current : 220 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationVC121048H101RP
VendorAVX Corporation
CategoryOver Voltage, Current, Temperature Devices
Maximum AC Volts34VAC
Maximum DC Volts48VDC
Current-Surge250A
Package / Case1210 (3225 metric)
Varistor Voltage62V