VEMT3700F
Application• Photo interrupters• Miniature switches• Counters• Encoders• Position sensorsSpecifications PARAMETER TEST CONDITION SYMBOL VALUE UNIT Collector to Emitter Voltage VCEO 70 V Emitter to Base Voltage VEcO 5 V C...
product image
VEMT3700F Picture
SeekIC No. : 004541127 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VEMT3700F
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Application
• Photo interrupters
• Miniature switches
• Counters
• Encoders
• Position sensors
Specifications
PARAMETER
TEST CONDITION
SYMBOL
VALUE
UNIT
Collector to Emitter Voltage
VCEO
70
V
Emitter to Base Voltage
VEcO
5
V
Collector Current
IC
50
mA
Collector peak current tp/T 0.1, tp 10 s
ICM
100
mA
Power dissipation
PV
100
W
Junction Temperature
Tj
Operating ambient temperature
Tamb
- 40 to + 100
Storage temperature range
Tstg
- 40 to + 100
Soldering temperature Acc. reflow solder profile fig. 10
Tsd
260
Thermal resistance junction/ambient Soldered on PCB with pad dimensions: 4 mm x 4 mm