VESD1-S24-D5-SIP
CONVERTER DC/DC +/-5V OUT 1W
product image
VESD1-S24-D5-SIP Picture
SeekIC No. : 003683740 Detail
VESD1-S24-D5-SIP: CONVERTER DC/DC +/-5V OUT 1W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VESD1-S24-D5-SIP
Type: Isolated Number of Outputs: 2
Package / Case : VQFN-32 Voltage - Input (Min): 21.6V
Voltage - Input (Max): 26.4V Voltage - Output 1: 5V
Voltage - Output 2: -5V Voltage - Output 3: -
Current - Output (Max): 100mA, 100mA Power (Watts) - Manufacture Series: 1W
Voltage - Isolation: 3kV (3000V) Features: -
Mounting Type: Through Hole Package / Case: 7-SIP Module (5 Leads)
Size / Dimension: 0.77" L x 0.24" W x 0.39" H (19.6mm x 6.0mm x 10.0mm) Packaging: -
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Type: Isolated
Voltage - Output 1: 5V
Voltage - Output 3: -
Power (Watts) - Manufacture Series: 1W
Features: -
Voltage - Input (Min): 21.6V
Voltage - Input (Max): 26.4V
Efficiency: 74%
Number of Outputs: 2
Voltage - Output 2: -5V
Current - Output (Max): 100mA, 100mA
Mounting Type: Through Hole
Voltage - Isolation: 3kV (3000V)
Packaging: -
Size / Dimension: 0.77" L x 0.24" W x 0.39" H (19.6mm x 6.0mm x 10.0mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationVESD1-S24-D5-SIP
VendorCUI Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input21.6 ~ 26.4V
Output±5V
Power (Watts)1W
Number of Outputs2
1st Output5 VDC @ 100mA
2nd Output-5 VDC @ 100mA