VFSD1-S24-S12-SIP
CONVERTER DC/DC 12V OUT 1W
product image
VFSD1-S24-S12-SIP Picture
SeekIC No. : 003804753 Detail
VFSD1-S24-S12-SIP: CONVERTER DC/DC 12V OUT 1W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VFSD1-S24-S12-SIP
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Type: Isolated Number of Outputs: 1
Voltage - Input (Min): 21.6V Package / Case : QFN-16, 4 x 4
Voltage - Input (Max): 26.4V Voltage - Output 1: 12V
Voltage - Output 2: - Voltage - Output 3: -
Current - Output (Max): 83mA Power (Watts) - Manufacture Series: 1W
Voltage - Isolation: 3kV (3000V) Features: -
Mounting Type: Through Hole Package / Case: 7-SIP Module (4 Leads)
Size / Dimension: 0.77" L x 0.24" W x 0.39" H (19.6mm x 6.0mm x 10.0mm) Packaging: -
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Voltage - Output 3: -
Power (Watts) - Manufacture Series: 1W
Features: -
Voltage - Input (Min): 21.6V
Voltage - Input (Max): 26.4V
Voltage - Output 1: 12V
Mounting Type: Through Hole
Efficiency: 80%
Voltage - Isolation: 3kV (3000V)
Current - Output (Max): 83mA
Package / Case: 7-SIP Module (4 Leads)
Size / Dimension: 0.77" L x 0.24" W x 0.39" H (19.6mm x 6.0mm x 10.0mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationVFSD1-S24-S12-SIP
VendorCUI Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input21.6 ~ 26.4V
Output12V
Power (Watts)1W
Number of Outputs1
1st Output12 VDC @ 83mA