VFSD1-S24-S5-SIP
CONVERTER DC/DC 5V OUT 1W
product image
VFSD1-S24-S5-SIP Picture
SeekIC No. : 003804757 Detail
VFSD1-S24-S5-SIP: CONVERTER DC/DC 5V OUT 1W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VFSD1-S24-S5-SIP
Type: Isolated Number of Outputs: 1
Package / Case : TQFP-64 Voltage - Input (Min): 21.6V
Voltage - Input (Max): 26.4V Voltage - Output 1: 5V
Voltage - Output 2: - Voltage - Output 3: -
Current - Output (Max): 200mA Power (Watts) - Manufacture Series: 1W
Voltage - Isolation: 3kV (3000V) Features: -
Mounting Type: Through Hole Package / Case: 7-SIP Module (4 Leads)
Size / Dimension: 0.77" L x 0.24" W x 0.39" H (19.6mm x 6.0mm x 10.0mm) Packaging: -
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Number of Outputs: 1
Voltage - Output 1: 5V
Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: -
Current - Output (Max): 200mA
Power (Watts) - Manufacture Series: 1W
Features: -
Voltage - Input (Min): 21.6V
Voltage - Input (Max): 26.4V
Efficiency: 79%
Mounting Type: Through Hole
Voltage - Isolation: 3kV (3000V)
Package / Case: 7-SIP Module (4 Leads)
Size / Dimension: 0.77" L x 0.24" W x 0.39" H (19.6mm x 6.0mm x 10.0mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationVFSD1-S24-S5-SIP
VendorCUI Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input21.6 ~ 26.4V
Output5V
Power (Watts)1W
Number of Outputs1
1st Output5 VDC @ 200mA